Ovo vjerojatno niste znali o skijaškim kacigama

Kaciga je kod skijanja od kritične važnosti. Apsorbiranje udaraca štiti mozak i sprječava rizik od većeg unutarnjeg krvarenja. To je prvi komad skijaške opreme kojeg moramo nabaviti.

Često se događa da odaberemo krivu veličinu kacige. Pa kako pronaći najprikladniju kacigu za zimske aktivnosti? U nastavku članka pročitajte koja je najčešća greška pri odabiru skijaške kacige.

Vrste skijaških kaciga

Smučarske čelade izrađene su od kombinacije različnih vrsta plastike i pjene. Po školjci većinu kaciga dijelimo na ABS i in-mold kacige.

Školjke ABS kaciga izrađene su od robusne plastike naziva akrilonitril butadien stiren. Na školjku ABS kacige priljepljena je obloga od ekspandiranog polistirena (EPS), koji je izgledom vrlo sličan stiroporu. U svijetu kaciga ABS kacige su uglavnom najjeftinije. Vrlo su robusne i tvrde, ali istodobno teže i lomljivije.

Školjke in-mold kaciga obično se izrađuju od polikarbonata (PC), koji je fleksibilniji, mekši, lakši, ali ujedno i skuplji materijal od ABS-a te također brže klizi. Kod in-mold kaciga EPS obloga nije zalijepljena za školjku, već zapečena na nju. Ovaj proces omogućuje bolju apsorpciju udaraca – kaciga se prilikom udara ne odbija, već zgnječi.

U svakom slučaju kacigu s EPS podstavom koja je pretrpila udarac moramo zamijeniti!

Što je MIPS?

Možda ste opazili da kod nekih kaciga velikim slovima piše “MIPS”.

MIPS (na engleskom “multi-directional impact protection”) je sustav kojeg proizvođači kaciga dodaju između unutarnje školjke i unutarnje obloge kacige. Riječ je o tankom sloju koji omogućuje 10-15-milimetarske pomaka glave u kacigi u svim smjerovima. U slučaju sudara osigurava da se najveći dio udarca prenese na kacigu, a ne na glavu. Ova tehnologija također se koristi u drugim vrstama kacigama poput biciklističkih i motociklističkih.

MIPS kacige uglavnom su skuplje upravo zbog te tehnologije.

Skijaške kacige s vizirom

Kacige s vizirima omogućuju vam nesmetano skijanje čak i ako nosite dioptrijske naočale.

Praktični su i za skijaše s odličnim vidom. Vizir je udobniji jer ne pritišće na lice kao skijaške naočale, a osim toga proširuje vaše vidno polje na skijalištu.

Prilikom postavljanja kacige s vizirom morate paziti da vizir stane na jagodičnu kost, a nos pritom ostane slobodan.

Kako onda odabrati skijašku kacigu koja vam odgovara?

Odabir prave veličine kacige je od kritičnog značaja, no ipak je to najčešća pogreška kada se radi o kupnji skijaške kacige. Mnogi radije kupuju kacigu koja je prevelika za "komfor" (to se najčešće događa kod kupnje dječje skijaške kacige). Nošenje prevelike kacige može biti još opasnije od skijanja bez kacige.

Kako onda odabrati skijašku kacigu koja vam odgovara?
Prvo izmjerite opseg glave u centimetrima. Metar rastegnite po sredini čela i odmah iznad ušiju. Zatim usporedite izmjerene centimetre s opsegom kacige.

Stavite kacigu koja odgovara opsegu vaše glave i tresite lijevo-desno. Ako kaciga "lebdi" na glavi, prevelika je. Ne smije biti razmaka između glave i obloge kacige. Remen bi trebao dobro pristajati, ali u isto vrijeme biti dovoljno labav da možete žvakati bez većih poteškoća.

U Decathlon trgovinama na odjelu kaciga uvijek možete pronaći metar za mjerenje opsega glave.
Ako još uvijek niste sigurni oko veličine, pitajte prodavača za savjet.

Više o odabiru pravilne veličine kacige pogledajte u videu ispod:

Kad ste već odabrali skijašku kacigu...

Kad ste odabrali kacigu, možete – naravno, osim ako niste odabrali kacigu sa vizirom – posegnuti za skijaškim naočalama koje moraju odgovarati veličini i obliku vašeg lica, ali i kacigi koju nosite.

Slično kao kod kaciga, veličina naočala ovisi o opsegu glave. Trebale bi vam pristajati na način da vas ne pritišću, ali da vas istovremeno štite od prodora hladnog zraka.

Sretno i uživajte na snijegu!

Autor: Veronika Snoj