Odabir obuće za trčanje
Jeste li ove godine odlučili početi trčati? Ili to već redovito prakticirate kako biste se opustili i napunili energijom? Bravo! Prvi korak je napravljen, ali sada je potrebno zadržati motivaciju.
Lagan korak je svakako nešto što je ovdje bitno. Zato je odabir pravih tenisica za trčanje ključan. Potrebne su vam tenisice za trčanje koje pristaju vašem stopalu, lagane su i nude dovoljnu potporu. Iako koštaju nešto više, u dobar par tenisica vrijedi uložiti. Dobra stvar kod trčanja je što vam osim prave obuće ne treba puno druge opreme (prozračna i udobna odjeća bit će dovoljna da pretrčite nekoliko kilometara).
Uz poplavu marki i modela, može biti zaista teško odabrati tenisice za trčanje koje će vam pristajati – pogotovo ako ovu vrstu obuće kupujete prvi put. Stoga ćemo u ovom članku proći ključne značajke tenisica za trčanje kako bismo vam pomogli odabrati one prave za sebe.
Prilikom odabira odgovarajućih tenisica za trčanje, uzmite u obzir sljedeće faktore: po kakvom ćete terenu trčati, koliko dugo i često ćete trčati te kakav vam je tip stopala. Iznad svega, morate obratiti pozornost na odabir prave veličine!
Općenito o tenisicama za trčanje
Pogledajmo ukratko sastav tenisice za trčanje i njezine funkcije o kojima treba voditi računa pri kupnji.
Razlikujemo različite vrste tenisica za trčanje. Grubo rečeno, mogu se podijeliti prema vrsti podloge i to na cestovne tenisice i terenske tenisice. Preciznija podjela tenisica za trčanje temelji se na nekoliko karakteristika:
- stabilnost (koja sprječava uvijanje gležnja)
- amortizacija (koja ublažava djelovanje sila podloge na zglobove)
- profil potplata (koji varira ovisno o terenu) i
- nagib (razlika između visine pete i vrha cipele).
Dobre tenisice za trčanje trebale bi pristajati vašem stopalu svojom udobnošću i funkcionalnošću te vam pomoći u trčanju. Trkačima početnicima dovoljne su stabilne tenisice koje će ublažiti pogrešne pokrete pri trčanju (kao što je npr. pretjerano odgurivanje pete). Za redovitije trkače važno je da obuća omogućuje i stabilizaciju i proaktivno kretanje stopala prema naprijed.
Veličina obuće za trčanje
Vaše tenisice za trčanje trebaju biti udobne od samog početka jer sigurno nećete htjeti trčati u neudobnoj obući. Ako ste u dilemi između dvije veličine, odaberite tenisice koje su broj ili pola broja veće od vaše svakodnevne obuće. Tenisica za trčanje mora biti dovoljno velika da prstima omogućuje slobodno kretanje, ali ne toliko velika da stopalo slobodno putuje po cipeli tijekom trčanja. Klizanje pete gore-dolje uz stražnji dio također nije poželjno. Peta mora biti čvrsto postavljena u stražnji dio cipele, inače riskirate trenje, a žuljevi su jedan od glavnih krivaca za smanjenu motivaciju.
Tip stopala
Pri kupnji je također važno voditi računa o obliku i pokretima vlastitog stopala. Govorimo o mogućem izvrtanju stopala pod opterećenjem. Poznajemo tri različita tipa trkača prema pokretu stopala: "neutralne" trkače, supinatore (kada je stopalo okrenuto prema van) i pronatore (kada je stopalo okrenuto prema unutra). Ako imate izraženu pronaciju ili supinaciju, trebali biste odabrati cipelu koja bolje podupire kritični dio stopala. Dok je pronatoru očajnički potrebna cipela s većom potporom s unutarnje strane stopala, supinator također može odabrati cipelu neutralnog dizajna, ali iznimno stabilnu. Trkači s neutralnim stopalima mogu odabrati bilo koju obuću.
Kako provjeriti kretanje stopala? Možete hodati po ravnom i zamoliti prijatelja da vas promatra odostraga - ako vam se gležnjevi jasno okreću prema unutra, vi ste "pronator". Ako povrate, vi ste "supinator". Ako izvrtanje nije vidljivo, pokreti stopala su neutralni. Ili možete sami napraviti test stavljanjem mokrog otiska stopala na ručnik na podu. Ako su otisci veliki, to znači pronaciju stopala. Ako je otisak jako uzak i samo izvana, to znači supinaciju.
Odabir obuće s obzirom na teren
Potplat tenisica za trčanje jedno je od ključnih obilježja tenisica za trčanje. I prije nego počnemo uspoređivati različite tenisice, moramo se zapitati po kakvom ćemo terenu trčati. Da li nam je prioritet udoban potplat, dobro prianjanje ili amortizacija?
Dobro prianjanje iznimno je važno ako želimo trčati po neutabanim stazama, odnosno po šumskim stazama ili kamenjaru (tzv. trail running), gdje želimo siguran korak bez proklizavanja i učinkovito responzivne tenisice koje "hvataju" tlo . U ovom slučaju gledat ćemo potplate s većim brazdama u profilu, npr. 4 mm ili više. Ali ako trčimo na dužim stazama po tvrdom terenu, kao što je npr. asfalt, najvažnije je da obuća ima dobro definiran potplat (s nižim profilom ili plićim brazdama), koji je ujedno ravniji i bolje reagira, ali uz dobru amortizaciju ublažava udarce tvrde podloge o stopalo. Za sporo trčanje, gdje stopala stalno dodiruju tlo (tzv. jogging), dovoljno će udoban biti mekani potplat koji ublažava korak, naglašeni profil nije potreban.
Kod tenisica za trčanje zbog načina kretanja također je važno poznavati svojstvo koje se zove pad (na engleskom drop) ili nagib. Nagib je razlika u visini između prednje i stražnje strane potplata. Što je razlika manja, to je kretanje stopala prirodnije. Praktičan primjer - bosa noga ima nagib od 0 mm, a cipele s visokom petom imaju visok pad (npr. do 13 mm).
Veći pad zapravo znači da se prilikom aktivnosti smanjuje pritisak na stopalo i zglobove, a to je svakako dobrodošlo za početnike, koji obično više gaze petom. Svatko tko uči tehniku trčanja shvatit će da je inače preporučljivije doskočiti na podlogu prednjim dijelom stopala jer je to prirodniji pokret koji smanjuje mogućnost ozljeda.
Za prosječnog trkača pad negdje između 4 i 8 mm je razuman, za početnike tj. one koji pristaju na podlogu petom preporučuje se pad od 10 do 12 mm.
Što je veći nagib, to je veća amortizacija na peti. Tenisice bez nagiba nisu najbolji izbor za početnike jer će takve tenisice od korisnika zahtijevati više napora – trčanje u takvim tenisicama aktivira više mišića nogu, što može biti zamorno. Stoga početnicima savjetujemo da nose obuću s većim padom, barem dok se ne naviknu na pravilnu tehniku trčanja. Za redovne trkače, čija je tehnika kretanja već ispravna, intenzivniji kontakt s podlogom može biti upravo ono što će ih dodatno motivirati.
Tenisice za trčanje Jogflow 500.1 (muške/ženske) primjer je tenisica za cestovno trčanje koja je namjenski napravljena s padom od samo 4 mm kako bi potaknula trkače da usvoje ispravniju tehniku trčanja, tj. doskok na podlogu prednjim dijelom stopala.
Najčešće pogreške pri odabiru tenisica za trčanje:
1. Trčanje u tenisicama koje već imate kod kuće i nisu namijenjene za trčanje.
Početnici koji se tek počinju baviti trčanjem obično ne žele puno ulagati u novi par obuće, već koriste ono što već imaju kod kuće - primjerice tenisice za druge sportove ili svakodnevnu obuću. No morate znati da nisu sve cipele, pa čak ni sportske, prikladne za trčanje, jer ne pružaju potreban odskok i apsorpciju sile. U pogrešnoj obući udar stopala o podlogu bit će prejak, što u najgorem slučaju može uzrokovati oštećenje nekog zgloba, ali u svakom slučaju neće omogućiti ugodno i učinkovito trčanje.
2. Upotreba tenisica za trčanje za sve prilike.
Tenisice koristite samo za trčanje i nemojte ih kombinirati s drugim sportskim aktivnostima. Na taj način će one dulje zadržati svoj oblik i performanse. Za druge sportove, npr. planinarenje, investirajte u još jedan par prikladne obuće.
3. Premalo isprobavanja i prebrza kupovina.
Budite jako oprezni kada tražite pravu veličinu tenisica i odvojite više vremena za isprobavanje. Ne zaboravite da se veličine također razlikuju između različitih modela obuće i proizvođača. Tenisice je najbolje uskladiti s čarapama u kojima ćete trčati. I ne dopustite da vas popularne marke ili cijene zavedu na pogrešan trag pri odabiru. Tenisice prije svega trebaju biti udobne, a onda moderne i lijepe. Cijena ne znači uvijek kvalitetu. Stoga isprobajte što više različitih tenisica i usporedite ih međusobno.
Njega opreme za trčanje
Životni vijek tenisica jedna je od najvećih dilema za trkače jer većina njih ne zna kada treba promijeniti obuću. Prema savjetima stručnjaka, svaki bi trkač trebao promijeniti tenisice nakon pola godine aktivnog korištenja (ako trči nekoliko puta tjedno). Za prosječnog korisnika koji trči kratke udaljenosti dva do tri puta tjedno, zamjena se preporučuje nakon otprilike godinu dana.
Pravilnom njegom obuće za trčanje možemo donekle produljiti njenu upotrebljivost:
- Ako trčimo po mokrim površinama ili se jako znojimo, obuću nakon svake upotrebe moramo dobro osušiti i prozračiti u suhoj prostoriji. Ako se obuća koristi na blatnjavim stazama, obuću je također potrebno isprati i iščetkati prije sušenja kako se blato ne bi osušilo.
- Tenisice za trčanje držite na prikladnom mjestu gdje nije ni prehladno ni prevruće. Hladnoća ili toplina (npr. izravan kontakt s radijatorom) mogu biti odgovorni za brže propadanje gume.
Dakle, sada ste naoružani informacijama o tome kako odabrati pravi par tenisica za trčanje za sebe i kako ih njegovati. Spremni ste za nove kilometre!
I posljednji savjet: obuću isprobavajte poslijepodne. Tijekom dana stopalo lagano otekne i ima drugačiji oblik i veličinu nego ujutro.
Autorica: Katja Bašič, 24.05.2023.