Kako odabrati cipele za planinarenje?

Odabir planinarske obuće je potencijalno velika dilema. Visoke ili niske? Mekše i udobnije ili tvrđe i stabilnije? Broj 38 ili 39 …? Pravi izbor cipela za planinarenje je važan proces koji zahtjeva dovoljno vremena, a na izbor najviše utječu različiti faktori - vrsta terena, trajanje planinarenja, naše fizičke predispozicije …

Za početak malo pogledajmo pojedinačne elemente planinarske cipele:

Dijelovi cipele koji imaju važniju funkciju: potplat diktira vrstu prianjanja; srednji dio ili međupotplat utječe na stabilnost (okretanje) gležnja; montažni umetak (stabilizator) pruža amortizaciju ili apsorpciju udaraca za stopala; unutarnji uložak po želji se može zamijeniti ortopedskim uloškom.

Vrsta terena diktira vrstu potplata

Kad vas savjetujemo o cipelama na odjelu planinarenja, prvo ćemo vas pitati gdje ćete ih nositi. U šetnju po Plitvičkim jezerima, na Sljeme ili na Triglav?


Neki ljudi više vole protegnuti noge u kratkim šetnjama u blizini svog doma ili laganim izletima, koji često mogu uključivati ​​asfalt, potencijalno makadam i meke šumske staze. U ovom slučaju nema puno bitnih čimbenika, glavno da je cipela udobna. Kratki izlet do lokalnog brda ili planinske kolibe na Kleku, gdje na putu nailazimo na nekoliko prepreka (korijenje, kamenje) ili možda čak i stijene, zahtijeva malo više pažnje pri odabiru cipela. Važnija je amortizacija, čvrstoća međupotplata,... i povrh svega, najbitnija je vrsta potplata. Sve je to još važnije ako se odlučite istraživati planine.


Glavna funkcija potplata je dobro prianjanje, što obuhvaća dva oblika prianjanja koja su nam potrebna na različitim podlogama. Na glatkoj, klizećoj podlozi nije bitan reljef, već što veća površina i mekoća gume, da se potplat što više "prilijepi" za podlogu, da ne klizi. Sjetite se samo kako se Formule 1 s velikim, glatkim gumama lijepe za zavoje i kako tenisice škripe kada trčite u teretanama - to je vrsta prianjanja koju planinari žele na stijenama, osobito onim glatkim. S druge strane, na mekanoj, neravnoj podlozi, poput zemlje ili blata, bitnije je da potplat svojim reljefnim oblicima "grabi", kako bi se noga lakše izvukla naprijed iz te tonuće podloge. Poput traktora i njegovih guma velikog, istaknutog profila koji neumorno osvaja blatnjave šumske ceste, dok ravni potplat može vrlo lako skliznuti na mokroj travi.

Ako tražite nešto jednostavno za povremene šetnje okolicom, uz more ili izlete po nezahtjevnom terenu, NH500 bi mogle biti idealne planinarske cipele za žene i muškarce. Ali ako trebate nešto za rekreaciju na neravnijem terenu, MH500 (ženske / muške) je možda prikladniji model za vas.

Niske ili visoke cipele?

Već je poznato da su visoke cipele za planinarenje sigurniji izbor za zaštitu gležnjeva tijekom planinarenja. Ali nije stvar samo u visini - na stabilnost gležnja najviše utječe međupotplat cipele, jer što je jači, potplat se manje može saviti i stoga zadržava stabilniji oblik kad je stopalo na neravnom terenu (npr. na rubu stijene). Time se smanjuje mogućnost uganuća gležnja prilikom stupanja na takvu podlogu. No za razliku od niske, viša cipela pružit će dodatnu potporu u slučaju da se gležanj ipak savije. To je vjerojatnije tijekom dužih pješačenja, kad smo na kraju staze poprilično umorni i pozornost na teren opada.

Savjet:

Kod odabira cipela čvrstoću međupotplata možete vrlo jednostavno provjeriti tako da cipelu s obje ruke okrenete u jednom ili drugom smjeru – ako ju jedva ili nikako ne uspijete saviti, međupotplat je tvrd, a cipela stabilnija.

Nekoć su se u brda nosile samo gojzerice, odnosno čvrste i visoke cipele s dobrim prianjanjem, no posljednjih su godina sve modernije niske cipele kako za kraće tako i za duže uspone, posebice tzv. "trailerice" (cipele za trail trčanje, tj. terensko trčanje). Za duže uspone po neravnim terenima ove trail tenisice baš i nisu preporučljive, upravo zbog mekanog međupotplata i gotovo nikakve potpore za gležanj, ali to je osobna preferencija - svatko tko puno hoda ili čak trči u takvoj obući može imati dovoljno ojačane mišiće i ligamente oko gležnja da nema posebnog straha od uganuća gležnja. Za takve ljude možemo preporučiti cipele FH500 za brzo planinarenje (ženske / muške).
S druge strane, ljudima koji tek povremeno idu u brda i možda ljeti požele neki visokogorski izlet, visoka, stabilnija cipela svakako je preporučljivija. Možda su nekome gojzerice preglomazne, ali to je samo prvi dojam. Većina cipela se brzo razgazi i omekša u područjima fleksije, a čvrstoća je najviše dodana vrijednost - ako vas ne uvjeri bolja stabilnost, činjenica da će vas stopala boljeti manje nego vaše prijatelje u mekanim tenisicama na kraju jednodnevnog planinarenja bi vas mogla uvjeriti :)
Za siguran posjet planinama ili dužu srednjogorsku turu preporučujemo srednji (ženski / muški) model MH500.

Koju veličinu cipela da odaberem?

Neki savjeti za planinarenje reći će da odaberete cipele jedan broj veće od vaše svakodnevne obuće. U većini slučajeva to je doista potrebno, pogotovo kada se dvoumite između dvije veličine prilikom isprobavanja cipela. U ovakvim slučajevima svakako preporučamo odabir većeg broja jer je potrebno uzeti u obzir da se stopalo malo savija i širi, pogotovo na duljim planinarenjima, a prije svega jer stopalo pri hodu nizbrdo klizi unaprijed pa nas mogu početi pritiskati nožni prsti. A ako nakon nekoliko korištenja osjetite da su vam cipele prevelike, to možete riješiti dodatnim unutarnjom uloškom, dok premalenu cipelu ne možete povećati.

Svakako odvojite dovoljno vremena za isprobavanje cipela, provedite nekoliko minuta u njima i prošećite po trgovini. Neko pravilo je da kada imate cipele na nogama, a vezice još nisu zavezane, možete lako gurnuti jedan prst iza pete. Nakon što zavežete cipelu i gurnete stopalo do kraja, sprijeda treba ostati koji centimetar prostora gdje se noga može pomicati tijekom spuštanja.

Kad hodate po dućanu, ne smijete osjetiti da vam peta “iskače”. U tom slučaju prvo pokušajte ponovno zavezati vezice, ovaj put ih malo više zategnite u fleksijskom dijelu ispod gležnja. Ako vam peta i dalje poskakuje, čak i u manjoj veličini (koja može biti čak i tijesna), onda ovaj model cipela nije prikladan za vaše stopalo.
Postoje i drugi načini za detaljno isprobavanje cipela - većina trgovina ima različite rampe koje simuliraju neravan teren. Koristite ih na sljedeće načine:

Također vam od velike pomoći može biti skener stopala - uređaj koji uz pomoć senzora mjeri dimenzije Vašeg stopala (svakog posebno) te predlaže najprikladniji model i broj cipela za odabrani sport i razinu težine. U videu ispod možete vidjeti kako radi.

Čarape, naš prijatelj ili neprijatelj

Za isprobavanje cipela za planinarenje iznimno je važno da se za to pripremite i ponesete čarape koje inače koristite na planinarenju. Osjećaj kada cipele navučete na tanke, niske čarape ili čak najlonske čarape neće biti isti kao kada nosite podstavljene planinarske čarape i može zavarati!
Planinarske čarape iznimno su važan dodatak iskustvu planinarenja jer je njihova uloga sprječavanje žuljeva. Pamučne čarape se ne preporučuju za duge šetnje jer se pamuk sporo suši pa čarape dugo ostaju vlažne, a s time i koža stopala, a takva je koža osjetljivija na trljanje. Važno je da su čarape nešto deblje u predjelu prstiju, pete i gležnjeva, a sa aspekta materijala čarape od poliestera ili poliamida (koji se brzo suše) ili merino vune ili lana (za razliku od pamuka, ova dva prirodna materijala se nešto brže suše i razvijaju manje neugodan miris od sintetičkih materijala). Ovdje možete vidjeti našu ponudu čarapa za planinarenje.
Siguran korak i obilje užitka na vašim putovanjima!