Što znamo o jogi?

Kada se nađemo u neravnoteži, bilo na psihičkoj, duhovnoj ili tjelesnoj razini, udaljavamo se od svoje suštine i baš „joga je učenje povratka samomu sebi.“ (Brown, 2008.)

Značenje i povijest joge

Svi smo mi svjesni koliko je kretanje važno za naše tijelo. Također smo već čuli da se „sve može riješiti disanjem“, da nam nešto (ili netko) „oduzima dah“ i da moramo duboko udahnuti ako nas netko dirne u živac. To čuveno disanje (iako ga uzimamo zdravo za gotovo) od iznimnog je značaja i za smirenje uma i savladavanje svakodnevnog stresa.

Joga je vježba, praksa ili čak životni stil koji nam putem kretanja, kojeg usklađujemo s disanjem, omogućava traženje ravnoteže – kako na prostirci, tako i u svakidašnjici.

Položaji tijela u jogi (asane) pročišćavaju unutarnje organe, uklanjaju napetost u mišićima i zglobovima te ih održavaju zdravim, jakim i gibljivim tijekom čitava života. Joga, naime, sprječava trošenje zglobova i posljedične bolove te razvoj nekih od reumatskih bolesti. Asane također utječu psihofizički – liječe i harmoniziraju energetsko i mentalno, odnosno emocionalno tijelo te utječu na sveukupno zdravlje i osjećaj zadovoljstva.

Vježbanjem, istezanjem i jačanjem mišića osiguravamo protok kisika kroz tijelo sve do mozga, što također osigurava veću usredotočenost i radnu produktivnost. Pozitivna posljedica (a ne cilj!) redovitog izvođenja asana veća je fleksibilnost tijela i duha. Prvobitna svrha joge je, naime: „… usmjeravanje misli isključivo ka jednom samom predmetu i ustrajnost tog usmjeravanja bez bilo kakvog odvraćanja pažnje (T. K. V. Desikačar). Pravi, odnosno prvobitni cilj joge je meditacija.

Aeđene kaste kojsane koje izvodimo tijekom prakticiranja joge u tom su pogledu važne, prije svega, jer tako naše tijelo pripremamo na izvođenje višesatne meditacije: da možemo sjediti u miru i bez bolova te da kroz nadzor tijela s vremenom prijeđemo na nadzor uma i misli.
Joga je izvorno nastala u Indiji i prakticirala ju je samo nekolicina odabranih. Uz to, u to vrijeme još nisu poznavali učitelje joge. Pripadnik odri bi kasnije otišao živjeti među redovnike te bi iza sebe ostavio obitelj, posao i život, imao je već od malih nogu svog gurua koji ga je učio životu, meditaciji i jogi. Guru bi mu davao zadatke koji se nama mogu činiti besmislenim i dugotrajnim, kao na primjer da cijeli dan gleda u jezero i promatra svoje misli i kuda one teku.

„Aktivnija“ joga (kakvu poznajemo i danas) prakticirala se među pripadnicima ratničkih redova – odatle potječe i opće poznati pozdrav suncu.

Tijekom pozdrava suncu (SURYA NAMASKAR - surya znači sunce, a namaskara pozdrav) izvodi se niz 12 asana (položaja tijela), koje tekuće prelijevaju jedna u drugu te su usklađene s disanjem. Ovo je odličan način da se probudite i poželite dobro jutro svakom mišiću.

Kasnije se joga, koju pretežno sastavljaju različito zahtjevni položaji tijela, počela primjenjivati i kod nas, na zapadu. Zbog urbanizacije i ubrzanog tempa života koji se udaljuje od prirode, u 19. stoljeću se po prvi put pojavio pojam stres. Kao odgovor na pojavu novih bolesti i nevolja proširili su se i organizirani oblici tjelovježbi. Tako je i joga postala dostupna „običnim“, neposvećenim ljudima, ali u početku samo muškarcima. Prvi učitelj joge bio je muškarac, a njegov nadimak bio je Mr. Muscleman.

Danas je joga prepoznatljiva i poželjna, bez obzira na spol, uzrast i sposobnosti. Vrlo je prijatna i raznovrsna tjelovježba, koju lako prilagođavamo raspoloženju i fizičkim sposobnostima, a uz to za nju ne trebamo mnogo opreme – samo udobnu prostirku i udobnu odjeću – na našoj internetskoj stranici možete pronaći sve to i još više.

Vrste joge i odabir prostirke

Postoje različite vrste, odnosno stilovi joge. Tradicionalno se joga dijeli na: džnana jogu (put znanja, filozofije), bhakti (put ljubavi, predanosti), karma jogu (put nesebičnog djelovanja) te radža jogu (put discipline, a dio koje je i hatha joga).
Ugrubo jogu, glede odabira prostirke, pomagala i odjeće, dijelimo na yin jogu i dinamičnu jogu. Yin joga obuhvata smirene stilove, kao što su yin, restorative, zen … , a stilovi dinamične joge su npr. ashtanga, vinyasa, power joga te najpoznatija (?) hatha joga. Pojedinačni stil joge sastavljen je od različitih elemenata (?). Hatha jogu npr. sastavljaju različite pranajame (proširivanje i nadzor prane, odnosno životne energije – riječ je o tehnikama disanja), krije (tehnike pročišćavanja), mantre (mistični slogovi ili zvuci – najpoznatija je OM), mudre (simbolične geste – najčešće dlanovima), meditacija te asane (položaji tijela), kojima jačamo svoje tijelo, svijest i disciplinu.

Kako odabrati pravu prostirku za odabranu vrstu joge?

U slučaju yin joge riječ je o zadržavanju položaja, odnosno sporom mijenjanju položaja. Preporučljivo je da izaberemo prostirku koja je udobna, mekša i deblja (npr. zbog dugotrajnog kontakta koljena s tlom), npr. prostirka Comfort. Odjeća također treba biti udobna i topla.
U slučaju dinamične joge riječ je, baš suprotno, o prelaženju iz položaja u položaj te bržem mijenjanju asana. Preporučljivo je da izaberemo prostirku koja nam omogućava dobro prianjanje, kompaktna je i ne klizi. Kod ovih praksi joge izvode se i brojni položaji, kod kojih je vrlo važna ravnoteža, stoga je prikladnija tanja prostirka, kao što je npr. 3-milimetarska prostirka Kimjaly. Iako je deblja prostirka udobnija, ona može biti i opasnija. Tijekom asana na jednoj nozi, gležanj ima premalo stabilnosti te može doći do uvijanja i manjih uganuća. Odjeća bi za dinamičnu jogu trebala biti rastezljiva i uska, kako nas tijekom vježbanja ne bi ometala. Ona ne treba biti topla, jer se tijekom dinamične više ugrijemo. Svu ponudu naše odjeće možete vidjeti ovdje.
U Decathlonu vam nudimo kako lake i udobne prostirke za yin praksu, tako i kompaktnije i prostirke koje manje klize za dinamičnu jogu – svu ponudu možete vidjeti ovdje

Ostala pomagala za jogu

Jastuk i bolster (jastuk u obliku valjka): Meki punjeni jastuk koji omogućava da se tijelo u yin položajima potpuno opusti te doprinosi postepenom i sigurnom pasivnom istezanju. Koristi se i za meditativne prakse. Navlaka je u potpunosti izrađena od organskog pamuka, s punilom od recikliranog materijala.

Cigle: Mekše cigle su prikladne za stavljanje ispod udova u položajima koje naše tijelo još nije sposobno izvoditi u potpunosti – u položaju s prekriženim nogama možemo ciglu staviti ispod koljena ako naši kukovi još nisu dovoljno gibljivi ili ako u koljenima osjećamo neprijatan bol, odnosno pritisak. Cigle od pjene možemo koristiti i kao pomagalo tijekom meditacije, odnosno za sjedenje na početku ili na kraju prakse, kada se smirujemo. One su korisno pomagalo za pripremu na istezanje – u pretklonu možemo ciglu staviti ispod dlanova ako još ne možemo dotaknuti tlo). Tvrđe cigle (od plute ili drveta) vrlo su poželjno pomagalo pri uspostavljanju ravnoteže u zahtjevnijim asanama u kojima trebamo održati ravnotežu.

Traka: Odlično pomagalo za razvijanje gibljivosti (ona može služiti kao produžetak tijela, odnosno ruku ako npr. u sjedećem položaju ne možemo dosegnuti stopala), no možemo je koristiti i tijekom položaja u kojima održavamo ravnotežu. Za razliku od traka za pilates, traka za jogu nije rastezljiva. Naša je postojana i izrađena 100% od organskog pamuka, koji se uzgaja bez uporabe kemikalija.

Traka: Odlično pomagalo za razvijanje gibljivosti (ona može služiti kao produžetak tijela, odnosno ruku ako npr. u sjedećem položaju ne možemo dosegnuti stopala), no možemo je koristiti i tijekom položaja u kojima održavamo ravnotežu. Za razliku od traka za pilates, traka za jogu nije rastezljiva. Naša je postojana i izrađena 100% od organskog pamuka, koji se uzgaja bez uporabe kemikalija.

Podloga za koljeno i zapešće: Ublažuje dodir zgloba sa tlom (posebno je preporučljiva kod yin joge, gdje se položaj održava dulje vrijeme).

Podloga za koljeno i zapešće: Ublažuje dodir zgloba sa tlom (posebno je preporučljiva kod yin joge, gdje se položaj održava dulje vrijeme).

Sprej za prostirku: Upotrebljavamo ga za reguliranje neprijatnog mirisa. Sprej sadrži eterična ulja čajevca, naranče i lavande, koja sprječavaju zadržavanje znoja na prostirci, a uz to korištenjem spreja doprinosimo većem prianjanju – prostirka manje klizi.
Svu našu ponudu pomagala za jogu možete provjeriti ovdje.

Pomagala za jogu i, prije svega, prostirke treba redovito čistiti. To možemo učiniti na jednostavan način – mokrim ručnikom (možemo upotrijebiti i manju količinu neagresivnog tekućeg sapuna). Prostirku nikada ne pohranjujemo blizu izvora topline (ako stavljamo prostirku uz radijator, materijal može postati ljepljiv i neupotrebljiv).

I još jedna zanimljivost: praksu joge uobičajeno završavamo sklopljenim dlanovima u visini srca i riječju „namaste“.

Namaste je riječ indijskog porijekla. Nama u sanskritu znači poklon, as znači ja, a te znači ti. Ako bismo riječ doslovno preveli, prijevod bi bio „ja se klanjam tebi“, a dublje značenje u pozadini krije poruku „Božansko u meni pozdravlja ono što je božansko u tebi“, odnosno „duša u meni pozdravlja dušu u tebi“. Riječ namaste je znak poštovanja drugog čovjeka, a upotrebljava se i kao znak zahvale. U želji da ubuduće doživite što bolje prakticiranje joge, i ja vam na kraju članka izričem jednostavno:
NAMASTE.

Špela Bizjan, 23.05.2023.